Co oznacza obrączka na kciuku?

Z pewnością wielu z nas spotkało się z dość oryginalnym noszeniem obrączki na kciuku. Powody mogą być różne. Ogólnie jest przyjęte, że obrączkę na lewym lub prawym kciuku noszą osoby homoseksualne. Przede wszystkim ma się to odnosić do lesbijek lub kobiet biseksualnych. Oczywiście, nie każda kobieta nosząca obrączkę lub pierścionek na kciuku będzie homoseksualna. Wiele pań nosi obrączki na kciuku, bo jest im tak wygodniej, bo akurat na ten palec pasuje, bo tak im się po prostu podoba. Na wielu forach można wyczytać, że w klubie lub na imprezie, kobieta, która nosi obrączkę na kciuku, a na pozostałych palcach nie ma innych ozdób, może w ten sposób zaznaczać i informować innych „wtajemniczonych” o swojej orientacji seksualnej. Trzeba jednak pamiętać, że wiele kobiet nosi obrączki na kciuku nieświadomie, podobnie jak nie każda homoseksualistka będzie zaznaczać w ten sposób swoją orientację.

W ramach ciekawostki, warto wiedzieć, że w czasach elżbietańskich modne damy zaczęły nosić obrączki ślubne na kciuku, jednak ten zwyczaj nie przyjął się na szerszą skalę. Ostatecznie, dzisiaj para młoda, ślubując miłość, wkłada sobie nawzajem obrączki na palec serdeczny lewej lub prawej ręki (w zależności od kraju i wyznania).

Czy istnieją jakieś znaki rozpoznawcze osób homoseksualnych?

Różnego rodzaju biżuteria lub dodatki mogą być ułatwieniem dla homoseksualistów, którzy dzięki temu mogą się rozpoznawać w życiu codziennym. Najbardziej znanym symbolem jest tęcza, zawierająca 6 kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, niebieski i fioletowy. Bogata kolorystyka ma reprezentować różnorodność wspólnoty, dodatkowo każdy kolor symbolizuje coś innego, np. czerwony to życie, a zielony oznacza naturę.

Lambda, litera greckiego alfabetu, została wybrana przez amerykańskich aktywistów w 1970 roku jako symbol walki o równouprawnienie homoseksualistów. Wiele polskich organizacji gejowskich zostało zarejestrowanych w 1990 roku jako Stowarzyszenie Grup Lambda. Symbol ten nie przyjął się tak jak kolorowa tęcza. Inny symbol, który także nie został zbyt rozpowszechniony to różowy trójkąt, czyli rosa Winkel. Oznaczenie to było wykorzystywane przez nazistów do oznaczania homoseksualistów w obozach pracy. Od lat 70-tych homoseksualiści zaczęli nosić ten symbol, aby publicznie i jawnie pokazać, że są dumni ze swej orientacji. Różowy trójkąt stał się popularny głównie w Niemczech.